BIK, więc Biuro Informacji Kredytowej, to „magazyn” informacji o historiach kredytowych kupujących. W BIK można odnaleźć dane wychodzące z banków, państwowych kas oszczędnościowo-kredytowych i spółek pożyczkowych. Należy pamiętać, iż BIK gromadzi zarówno dane pozytywne, jak również niekorzystne. BIK to tajemniczo brzmiący skrót, jaki wielokrotnie przewija się przy okazji rozmowy o kredytach oraz pożyczkach. Czym jest rejestr BIK? Czemu należałoby wiedzieć, na jakiej zasadzie działa? Kto trafia do BIK? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na owe zagadnienia!

Biuro Informacji Kredytowej – co to jest oraz czym się zajmuje?

Teraz Biuro Informacji Kredytowej funkcjonuje jako Grupa BIK oraz obejmuje Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Więc firma owa gromadzi zarówno dane na temat obciążeń kredytowych klientów indywidualnych, jak również posiadaczy spółek. Biuro składa powiadomienia z rozmaitych firm finansowych – bankowych oraz pozabankowych o systemie realizacji obciążeń kredytowych ich kontrahentów.

Jakie informacje są dostarczane do BIK?

Dane znajdujące się w BIK dotyczą wszelkich rachunków kredytowych, natomiast zatem zarówno tychże obsługiwanych prawidłowo, jak również tychże, jakie są czy były płacone nieterminowo. Odmiennymi słowy: BIK przetwarza wszelkie dane dostarczone poprzez banki, SKOK-i czy firmy pieniężne przyznające kredytów konsumenckich poza rynkiem bankowym – zarówno pozytywne (kredyty płacone punktualnie), jak również niekorzystne (kredyty płacone z opóźnieniem). W danych wysyłanych do BIK znajdują się informacje personalne klienta i szczegóły dotyczące jego kredytów.

Jak za darmo zobaczyć BIK?

Raport BIK można otrzymać za darmo raz na sześć miesięcy. Wniosek o danie kopii informacji można dostarczyć bezpośrednio w Centrum Obsługi Klienta BIK, za pośrednictwem poczty, drogą mailową czy przez założenie konta w serwisie BIK.pl. Cały mechanizm może natomiast potrwać trochę czasu. Jeżeli zależy nam na błyskawicznym ustaleniu własnej historii kredytowej, możemy zamówić wersję płatną. Do doboru mamy zakup jednego raportu za 39 zł czy pliku sześciu raportów za 99 zł.

Informacje w BIK – jak długo tam będą?

Okres trzymania danych poprzez BIK nie zawsze jest taki sam. Więc w tymże miejscu musimy przemyśleć 3 scenariusze, jakie zależą od Twoich decyzji oraz wywiązywania się ze zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych. Jeżeli przy zachowaniu kredytu nie wyrazisz zgody na wykorzystywanie Twoich informacji po zapłacie całej zobowiązania, to przy aktualnym regulowaniu, dane o Tobie będą wykorzystywane do czasu zakończenia zobowiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj