Zgodnie z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdy obywatel własnego kraju – niezależnie od własnej sytuacji materialnej – ma prawo korzystać ze świadczeń profilaktyki leczniczej opłacanej ze środków publicznych. Równy do nich dostęp gwarantują władze samorządowe. Jednak fakt posiadania uprawnienia do korzystania z pomocy służby zdrowia nie jest zgodny z automatycznym zgłoszeniem do ubezpieczeń. Czy jeśli mamy przeczucie, iż własny przełożony nie zgłosił nas w ZUS-ie, można to jakoś sprawdzić? Jak zobaczyć czy jest się ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?
Składka zdrowotna ZUS
Warunkiem dołączenia do ubezpieczenia zdrowotnego jest przekazywanie składek leczniczych. Płatnikami są: pracodawcy (płacą stawki pracowników), szkoły (uczniów), urzędy pracy (niepracujących), szkoły (studentów) i inne osoby, prowadzące działalność gospodarczą, jakie zgłaszają się do ubezpieczenia osobiście. Członkowie rodzin osób ubezpieczonych mogą nie mieć tytułu do swego ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast dopuszczalne jest zgłoszenie tychże osób do własnego ubezpieczenia.
Jak zobaczyć, czy mam ubezpieczenie zdrowotne w ZUSie?
Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia pomoc i opiekę lekarską w ramach NFZ-etu. Aby móc korzystać spośród pomocy medycznych, zabiegów czy być leczonym, potrzebne jest wpłacanie składek w ZUSie. Obowiązek ów ciąży na nie jedynie na pracodawcach, jednak także na szkołach, uczelniach i na urzędach pracy. Ubezpieczeniem zdrowotnym mogą być objęci również członkowie rodziny ubezpieczonego, więc żona, mąż oraz dzieci, jakie nie ukończyły 18. roku życia. Wyjątkiem jest sprawa, gdy pełnoletni podopieczny wciąż się uczy – wówczas może korzystać ze świadczeń lekarskich do czasu 26. urodzin.
Zobacz, czy jesteś ubezpieczony bez wychodzenia z domu
Zastanawiasz się, jak sprawdzić ubezpieczenie bez potrzeby wizyty w poradni lub szpitalu? Jest to dopuszczalne! Z systemu eWUŚ korzystać mogą nie jedynie specjaliści, pielęgniarki oraz zespół recepcji, jednak również sami zainteresowani. By osobiście zobaczyć stan ubezpieczenia online, na swym laptopie, należy otworzyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Dostęp do systemu jest darmowy, natomiast informacje w nim przechowywane są na bieżąco uaktualniane, zgodnie z danymi m.in. z ZUS-u oraz KRUS-u.
Brak ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ – konsekwencje
Osoby, jakie nie mają aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego muszą pokrywać wszelkie wydatki leczenia osobiście. W wypadku pobytu w szpitalu czy przejazdu karetką pogotowia znaczy to duże wydatki. Także jeżeli już zdecydujemy się ubezpieczyć, to należy uiścić za przerwę w ubezpieczeniu.