Ustalenie zdolności kredytowej jest ważnym etapem w mechanizmie nabycia mieszkania. Pracownicy banku szacują, czy osoba zaciągająca kredyt hipoteczny będzie w stanie systematycznie płacić raty. Nim skontaktujesz się z bankiem, możesz osobiście zweryfikować własne możliwości pieniężne oraz ocenić kwotę, jaką co miesiąc jesteś w stanie poświęcić na zapłatę kredytu.

Jak obliczana jest zdolność kredytowa?

Na zdolność kredytową składa się dużo istotnych elementów. Pośród tychże niezwykle ważnych wyliczyć można wielkość zarobków i ich pochodzenie. Więc także banki potrzebują od własnych klientów pokazania zaświadczenia o zarobkach oraz biorą pod uwagę czas oraz strukturę zatrudnienia. W analizowaniu zdolności kredytowej ogromne znaczenie ma też wielkość stałych kosztów w stosunku do otrzymywanych zarobków, wiek również sytuacja rodzinna osoby wnioskującej o zabezpieczenie, wielkość udziału własnego, natomiast również historia kredytowa, obecne zadłużenie oraz historia w biurach informacji gospodarczej.

Kalkulator zdolności kredytowej

Wyliczanie zdolności kredytowej to bardzo złożona kalkulacja, w jakiej pod uwagę należy wziąć dużo elementów dotyczących nie jedynie samego zobowiązania oraz spraw finansowych, jednak też osobistych. Ogromną funkcję gra przy tymże nie jedynie sytuacja współczesna, jednak też perspektywy na przyszłość: w końcu dużo zobowiązań, szczególnie duże kredyty hipoteczne, płacimy poprzez długie lata. Jak określić zdolność kredytową? Niekoniecznie musimy udawać się do banku. Należałoby skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej oraz ocenić ową wartość orientacyjnie na bazie paru głównych informacji.

Wyliczanie zdolności kredytowej natomiast rekomendacja T

Banki nie mogą obliczać umiejętności kredytowej całkowicie niezależnie. Ważna jest dla nich tzw. rekomendacja T narzucona poprzez Komisję Nadzoru Finansowego. Nadmieniona rekomendacja charakteryzuje, iż wielkość raty kredytowej nie może być większa aniżeli 50% zarobków netto osiąganych poprzez kredytobiorcę w czasie miesiąca. W wypadku kredytobiorców zarabiających więcej aniżeli średnia krajowa, rekomendacja T przewiduje szansę zaciągnięcia kredytu z ratą nie większą aniżeli 65% comiesięcznego przychodu netto.

Mierz siły na zamiary

Pamiętajmy natomiast, iż kredyty wielokrotnie bierzemy nie na parę miesięcy, jednak na wiele lat. Należałoby mieć na uwadze, iż w tymże okresie nasza sytuacja materialna może się zmienić, czego liczona w określonym czasie zdolność kredytowa po prostu nie przewiduje. Możemy stracić pracę, co wpłynie na własne zarobki. Może się pogorszyć stan własnego zdrowia czy zdrowia kogoś z własnej rodziny. Więc należy pamiętać o tymże, aby raty kredytu dostosować do własnej wypłaty tak, by nie osłabiały domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj