Wyrejestrowanie samochodu jest dopuszczalne tylko w dokładnie sprecyzowanych sytuacjach. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda procedura wyrejestrowania pojazdu, poniżej krok po kroku tłumaczymy, jak należy działać. Jeśli sprzedałeś samochód, jego wyrejestrowanie nie jest potrzebne. W takiej sytuacji musisz tylko dostarczyć zawiadomienie o zbyciu samochodu ubezpieczycielowi (w czasie 14 dni) oraz w wydziale komunikacji (w czasie 30 dni). Podobnie sprawa wygląda w wypadku darowizny samochodu.

Kiedy należy wyrejestrować pojazd?

Jeżeli nie masz zamiaru korzystać z samochodu, przekazać go czy komuś dać, najdoskonalszym wyjściem będzie wyrejestrowanie go. W ów sposób zapobiegniesz wydatków połączonych z opłacaniem polisy OC. Jedyny wyjątek, jaki tu działa, to tzw. wyrejestrowanie czasowe (od 2 do 6 miesięcy), jakie przewiduje się w wypadku samochodów specjalnych oraz ciężarowych, autobusów, natomiast również traktorów samochodowych o masie własnej przewyższającej 3,5 tony.

O czym musisz pamiętać, gdy zamierzasz wyrejestrować auto?

Przede wszystkim, pamiętaj o tymże, iż gdy już wyrejestrujesz pojazd, nie będziesz mógł powtórnie go zarejestrować. Odpowiednio pomyśl czy jest to dla Ciebie korzystne oraz czy na pewno musisz to robić. Niewątpliwie są wyjątki od tejże zasady. Pokazowo, jeżeli ktoś ukradnie twój samochód, wyrejestrujesz go w urzędzie, natomiast potem go odbierzesz, będziesz mógł jeszcze go zarejestrować. Taka sytuacja dotyczy również auta, jakie są wprowadzone do katalogu zabytków czy zostało wywiezione za granicę w celu sprzedaży.

Kto oraz gdzie może wyrejestrować pojazd?

Samochód wyrejestrować może tylko jego właściciel. Jeśli pojazd jest współwłasnością paru osób, to każda spośród nich winna być obecna przy wyrejestrowaniu. Popularnym wyjściem jest wytypowanie jednej osoby, jaka załatwi sprawę – wtedy pozostali współwłaściciele powinni dać jej pełnomocnictwa. Sprawę wyrejestrowania będziesz musiał załatwić w wydziale komunikacji odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania.

Obowiązek zwrotu stawki

Wyrejestrowanie samochodu wiąże się z obowiązkiem ze strony ubezpieczyciela w formie zwrotu opłaty ubezpieczeniowej. W myśl art. 813 kodeksu cywilnego stawka ubezpieczeniowa liczona jest za czas trwania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Żądanie zwrotu zapłaconej stawki za niezużyty czas ubezpieczenia przypada niezależnie od podstawy wygaśnięcia stosunku ustawowego, więc również w sytuacji wyrejestrowania samochodu. Zwrot stawki przypada za cały pewny czas niewyczerpanego czasu ubezpieczenia, w wielkości odpowiedniej do nieświadczonego czasu ochrony ubezpieczeniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj