Giełda to miejsce, gdzie dochodzi do wymiany dóbr oraz usług. Więc w sumie jak w sklepie. Co więc tak dużego jest w inwestowaniu na giełdzie? – spytają poszczególni. Mianowicie na giełdzie dochodzi do obrotu tylko instrumentami finansowymi jak akcje oraz obligacje (papiery wartościowe) i instrumenty pochodne jak np. kontrakty terminowe. Bez wiedzy na temat rozbieżności między owymi instrumentami nie ma co zaczynać przygody z giełdą. To tak jakby chcieć kierować zespołem dziennikarzy w dużej firmie bez wiedzy na temat kadr.

Jak rozpocząć inwestować?

Aby rozpocząć inwestować na giełdzie, potrzebne jest zatwierdzenie umowy ze wskazanym domem maklerskim czy pośrednikiem. Osobiście nie możemy wykorzystać z możliwości, które zapewnia nam GPW. Pamiętajmy natomiast, iż taka obsługa będzie nas kosztować pewien odsetek od jakiejś zrobionej transakcji – niezależnie od tego, czy da ona zysk, lub utratę. Wielokrotnie mamy natomiast także szansę wykorzystania z pośrednictwa inwestycyjnego oraz fiskalnego. Trochę tańsza jest pomoc brokera polegająca tylko na robieniu powierzonych mu działań.

Śledź dane na temat giełdy

Niedoświadczony przedsiębiorca musi przeznaczyć niemało czasu na poznanie firm giełdowych wchodzących w skład danych indeksów oraz zorientować się, jakie wiadomości mają wpływ na przebieg notowań. Najprościej uzyskać ową umiejętność przez bieżące obserwowanie informacji docierających z giełdy oraz z sektorów finansowych. W tymże celu możesz wykorzystać na przykład z serwisów proponujących wiadomości giełdowe, wraz z komentarzem analityków.

Nie ryzykuj kapitałów, jakich nie możesz stracić

Giełda wyróżnia się stosunkowo wielkim zagrożeniem, w zestawieniu np. do lokat bankowych. Należy się więc liczyć z tymże, iż własne inwestycje nie pójdą tak, jak byśmy chcieli, natomiast część czy choćby całość kapitałów możemy stracić. Najlepiej inwestować więc środkami nadwyżkowymi, jakie nie są na konieczne do zaspokajania głównych potrzeb. Zarazem pamiętać należy, iż zakres inwestycyjny na giełdzie jest zwykle długoterminowy. W konsekwencji na inwestycje powinniśmy poświęcić jedynie owe środki, jakie możemy zamrozić na dłuższy czas.

Emocje na wodzy

Giełda to duże emocje. W końcu to żywy oraz niezwykle zmienny system oraz w każdej chwili decyduje się los własnych kapitałów. Nie wolno natomiast dać się ponieść, ponieważ w całej tejże grze ważna jest spokojna kalkulacja oraz umiejętność dobrej analizy sytuacji. Do wszystkiego dochodzi się malutkimi krokami, jednak na końcu przyjemność potrafi być duża. Z kolei gorycz utraty wynagrodzić może uzyskane na polu bitwy doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj