Profil zaufany jest usługą, z której zdecydowanie warto korzystać. Ułatwi nam on załatwienie wielu spraw urzędowych, dzięki czemu zaoszczędzimy czas, pieniądze i nerwy. Profil zaufany może założyć każdy pełnoletni obywatel. Jednak niezbędne do tego jest potwierdzenie tożsamości. Można to zrobić m.in. przez bank. Jest to bardzo proste. Wyjaśniamy, jak to zrobić!

Założenie profilu zaufanego przez bankowość elektroniczną

Założenie profilu zaufanego jest bardzo łatwe, jeśli korzystamy z bankowości internetowej. Dzięki bankowi możemy potwierdzić swoją tożsamość, co jest niezbędne do aktywacji profilu. Założyć profil zaufany możemy, jeśli korzystamy z jednego z wymienionych banków:

 • PKO BP
 • ING Bank Śląski
 • Bank Millenium
 • Banki Spółdzielcze
 • mBank
 • Bank Pekao
 • Alior Bank
 • BZWBK
 • Envelo
 • T-mobile usługi bankowe

Na swoim koncie bankowym wystarczy znaleźć zakładkę „profil zaufany”. Konieczna będzie weryfikacja tożsamości za pomocą kodu, który otrzymamy w wiadomości SMS. Po weryfikacji nasz profil zaufany zostanie aktywowany.

Założenie profilu zaufanego przez platformę ePUAP

Profil zaufany przez bank możemy założyć również na platformie ePUAP. Można to zrobić w kilku krokach:

 1. Po wejściu na stronę należy wybrać logowanie przez profil zaufany, a następnie opcję załóż profil
 2. Kolejno zobaczymy wybór opcji potwierdzenia tożsamości. Musimy wybrać opcję „Bank lub inny dostawca tożsamości”
 3. Następnie ukaże nam się kilka kafelków z nazwami banków. Musimy wybrać bank, w którym mamy konto i korzystamy z bankowości elektronicznej
 4. Kolejne kroki są zależne od naszego banku. Najczęściej jednak wystarczy zalogować się do bankowości internetowej

Alternatywną formą potwierdzenia tożsamości jest wizyta w placówce banku, w którym mamy konto. Jest to jednak dużo bardziej czasochłonny sposób.

Co załatwimy z profilem zaufanym?

Założenie profilu zaufanego przez bank jest bardzo proste. Warto go założyć, ponieważ nie będzie to dla nas problematyczne, a załatwimy z nim wiele spraw. Dzięki profilowi zaufanemu załatwimy wiele spraw w urzędzie m.in. złożymy wniosek o dowód osobisty czy złożymy deklarację PIT. Ułatwia on również założenie działalności gospodarczej oraz złożenie wniosku do ZUS-u. Dzięki profilowi zaufanemu możemy także sprawdzić liczbę punktów karnych na naszym koncie, złożymy wniosek o 500+ oraz o Europejską Kartę Ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). W przypadku wyborów będziemy mogli również złożyć wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj