Konto internetowe, choć prowadzone w świecie wirtualnym, jest faktycznie narażone na rabunek. Cyberprzestępcy znają własne zwyczaje, żerują na własnych słabościach, wykorzystują różne socjotechniki, natomiast momentami stosują własną niewiedzę – wszystko po to, by pozbawić nas własnych kapitałów. Nowoczesne techniki to nowe możliwości, jednak i również inne niebezpieczeństwa. Niegdyś, by zrobić przelew, należało udać się do instytucje banku. Obecnie nie musimy wychodzić z domu, by zarządzać własnymi kapitałami.

Korzystaj z silnego hasła

Hasło stanowi ważną linię ochrony przed wtargnięciem na każde konto – bankowość internetowa nie jest tutaj wyjątkiem. To co różni ją np. od kont w serwisach społecznościowych, to straty, jakie są w stanie zrobić złoczyńcy, po przejęciu dostępu do własnego rachunku bankowego. Z tego względu tworząc hasło dla konta bankowego należy pamiętać, aby realizowało ono parę wymogów. Po pierwsze musi być ono wyjątkowe, natomiast zatem nie może to być hasło, jakiego wykorzystujemy w pozostałych miejscach – na pozostałych portalach internetowych, podczas logowania do systemu na laptopie itd.

Regularnie kontroluj adres strony logowania

Do logowania się na konto zawsze korzystajmy strony dostarczonej przez bank. Jeżeli zapomnimy adresu, nie powinniśmy korzystać z wyszukiwarek internetowych. Do strony logowania dostaniemy się dokładnie ze strony głównej własnego banku. Przed zalogowaniem się należy zobaczyć, czy adres strony połączenia rozpoczyna się od raportu https:// oraz ewentualnie w adresie znajduje się znak zamkniętej kłódki, jaki znaczy, iż cały mechanizm będzie przebiegać pewnie.

Pamiętaj o aktualizacjach

Programy antywirusowe oraz firewalle (bezpieczeństwa sieci oraz systemów przed obcymi) też nie powinny być pobierane z niewiadomych pochodzeń, więc np. ze stron internetowych, jakich wiarygodności nie jesteś pewien. W Twoim interesie jest dbanie o ich aktualizacjach. Każda nowocześniejsza wersja jest lepiej przygotowana do ochrony Twojego laptopa przed atakami oraz szkodliwym oprogramowaniem.

Ustal właściwe limity w banku

Istotnym etapem w zabezpieczaniu własnych środków bankowych jest także ustawienie właściwych limitów bankowych, jakich działaniem będzie zmniejszenie potencjalnych niepożądanych transakcji. W bankach możemy zwykle określić zarówno limity dotyczące karty oraz płatności kartą, jak również limity dotyczące bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Także wybrane banki zapewniają wyłączenie na karcie płatności zbliżeniowych lub transakcji zagranicznych, jeśli właśnie z takowych nie chcemy korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj